İNSAN ASANSÖRLERİ


İnsan asansörleri; iş merkezi, AVM, hastane gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu katlar arasında insanların taşınması için kullanılan asansörlerdir. İnsan asansörlerinin bulundukları yapılar genel olarak hızlı iş yaşamı ve hareketli olan yapılar oldukları için insan taşımada kullanılan bu asansörlerin de hızlı olması istenmektedir.

İnsan taşımada kullanılan asansörler üretim aşamasında kullanım amacına göre projelendirilir ve asansördeki kapasite, hız gibi temel özellikler de yine kullanım amacına uygun olarak belirlenmelidir.

İnsan asansörleri makine daireli ve makine dairesiz olarak üretilebilmektedirler. Makine daireli asansörler eski tip sistemlerdir. Asansör için asansör kuyusu haricinde bir de asansör motor sistemini yerleştirmek için motor yerine ihtiyaç vardır. Bu sistem hem yapı içerisinde fazla yer kaplar performans olarak makine dairesiz asansör sisteminden daha verimsiz çalışırlar.

Makine dairesi gerektirmeyen sistemler yeni nesil asansör sistemleridirler. Hızlı çalışırlar, sessizdirler ve binanızda asansör için sınırlı alanınız varsa ideal asansör çözümü olacaktır.