Asansör Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Asansör montajına başlamadan ilk dikkat edilmesi gereken herhangi bir iş kazasının yaşanmasını önlemek için tüm aşamalarda iş güvenliği kurallarına uyulmasıdır. Alper Asansör, gerekli hesaplamaları özenli şekilde yaparak, yapılacak uygulamada bu çizgi üzerinde dikkatli şekilde yapmaktadır. Bu montaj sürecinde yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Çizim ve ölçü işlemlerinin dikkatle yapılması bunlardan biridir. Asansör montajında ilk sırada rayın monte edilmesi gelmektedir. Teknik dokümanlardaki verilere göre kuyu üstü ve altında mastar tespiti yapıldıktan sonra, üst mastar referans alınarak şakül atılır ve alt mastar sabit tutturulur. Duvar konsolları yerine ayarlanabilir biçimde düzenlenir ve ilk boy rayları İSG kurallarına uyacak şekilde kuyuya alınır.

Kat kapıları monte edilirken belirtilen ölçülere göre ray kasa mesafesi mutlaka kontrol edilmeli ve böylece talimatlara uygun kapının çalışması amacıyla gerek ayarlar yapılmış olmaktadır.

Alper Asansör, kabin ve karşı ağırlık iskeletinin raylar arasına terazinde monte etmekte ve yeterli sayıda ağırlık parçası taşıyıcı iskeleti dizerek teknik prosedüre uygun asansör montaj hizmetini Ankara’da profesyonelce sunmaktadır. Halatların tekniğe uygun boyutlarda kesilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca, asansör kapıya uygun uzaklıktaysa iskelet üzerine monte edilmeli ve kabin tabanının terazide olması kontrol altında tutulmalıdır. Kabin tavanı, kabin yan duvarı ve üstü ekipmanlarının teknik dokümanlara bağlı olarak montajı yapılmalıdır. Alper Asansör, asansör montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere özen göstererek uzman ve tecrübeli ekibiyle hizmet kalitesini ortaya koymaktadır.

 Ölçülere bağlı kalınarak asansör montajı gerçekleştirilmeli; elektrik bağlantıları, aydınlatma ve fan bağlantıları da dokümanlarda belirtilen elektrik tesisat projesine uygun yapılmalıdır. Alper Asansör montaj ekibi, kabin ve karşı ağırlık tamponlarının, seperatörünün, denge zincirinin, kuyu dibi merdiveni ve aparatlarının tekniğe ve standartlara uygun şekilde yapılmasının garantisini vermektedir. Eğer doğru bir asansör montajı yapılmak isteniyorsa tüm bu kuralların uygulanması gerekmektedir.